تحصیل در ترکیه

تحصیل ترکیه

آغاز تحصیل در ترکیه

مهاجرت تحصیلی ترکیه: آغاز تحصیل در ترکیه ازسن 6 سالگی است. مدارس ترکیه نیز به دو نوع دولتی و غیرانتفاعی تقسیم می شود که هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان و در مدارس غیر انتفاعی بسته به نوع آموزش و سطح مدرسه ومقطع تحصیلی هزینه های متفاوتی دریافت می شود. در نظام آموزشی ترکیه دوره ابتدایی  5 سال است و سپس دانش آموزان وارد دوره راهنمایی می شوند که 3 سال طول خواهد کشید. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس غیرانتفاعی دو زبان هم زمان تدریس می شود.

اغلب ایرانیانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند این کشور را به دلایل همسایگی و اشتراکات فرهنگی انتخاب می کنند، با اینکه اخذ تابعیت ترکیه تقریبا امری محال به نظر می آید ولی می توان با تحصیل ،سرمایه گذاری یا خرید ملک به اقامت ترکیه دست یافت .

موسسه حقوقی و مهاجرتی داد آور نسیم مهر ترکیه ویدآس – ( ترکیه ویداس ) مفتخر خواهد بود که تجربیات خود را در زمینه مهاجرت تحصیلی ترکیه به شما عزیزان ارائه نماید.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

تحصیل در ترکیه

دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود. دانشگاهها دارای 3 ترم پاییز، بهار و تابستان هستند، ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست است. در دانشگاه های ترکیه زبان های انگلیسی، فرانسوی ، ترکی و آلمانی تدریس می شود که با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه ها متفاوت هستند. دانشگاه های ترکیه از نظر بین المللی بسیار معتبر هستند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی هر دانشگاه ها مختص به خود بوده و فارغ از هر سن و سالی فرد می تواند تنها با داشتن مدرک دیپلم در آزمون ورودی هر کدام ازدانشگاه های ترکیه شرکت کند. در اغلب دانشگاه های ترکیه ، زبان تدریسی ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان آموزش زبان برگذار می شود.


زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استانبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استانبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگزار می شود. دانشجویانی که برای بورس تحصیلی ترکیه واجد شرایط هستند و همچنین دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند می تواننداز آموزش رایگان زبان ترکی برای دوره یک ساله استفاده کنند. برای تمام دانشجویانی که تركی صحبت نمی كنند، آموزش زبان پیش نیاز برنامه دانشگاهی آنها است. دانشجویان میتوانند از برنامه آموزشی زبان ترکی در دانشگاه خود نیز استفاده کنند.

دوره های زبان ترکی در شهرهایی که در آن مرکز آموزش ترکیه (TÖMER) واقع شده است، برگزار می شود. انتظار میرود که دانشجویان با سطح سواد C1 وارد دانشگاه شوند.

   موسسه حقوقی و مهاجرتی داد آور نسیم مهر مفتخر خواهد بود که تجربیات خود در این امر را به شما عزیزان ارائه نماید.

سطح گواهی زبان ترکی
مبتدی (A1 و A2)متوسط (B1 و B2)پیشرفته (C1 و C2)

تحصیل در مقاطع کارشناسی

مقطع لیسانس در دانشگاههای ترکیه مانند بسیاری از کشورهای دیگر 4 ساله است که البته در برخی رشته ها مانند پزشکی تا 6سال نیز به طول خواهد انجامید.


تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا درترکیه

در نظام آموزشی ترکیه پذیرش دانشجو در مقطع مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق  امتحانات ورودی هر دانشگاه انجام میشود .دانشگاه های ترکیه هر سال 2 بار رشته ها و ظرفیت های پذیرش دانشجویانشان را اعلام می کنند و دانشجویان باید ابتدا در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند وسپس در امتحانات مربوطه شرکت کنند. تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع فوق لیسانس حدودا 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را باموفقیت سپری کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

موسسه حقوقی و مهاجرتی داد آور نسیم مهر مفتخر خواهد بود که تجربیات خود در این امر را به شما عزیزان ارائه نماید.


چند نکته در ارتباط با تحصیل در ترکیه

دانشگاهها در قبال ارائه خوابگاه به دانشجویان خارجی تعهدی ندارند با اینحال در سالهای گذشته تعدادی خوابگاه در برخی دانشگاه ها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه درنظر گرفته شده است.دانشجویان از بدو ورود از بیمه درمانی بهره مند  میشوند و تامین درمان برای آنان هزینه ای دربرنخواهد داشت. ویزای ترکیه

هلدینگ مهاجرتی ویت آس مفتخر خواهد بود که تجربیات خود در این امر را به شما عزیزان ارائه نماید.

ترکیه ویت آس – ( ترکیه ویت اس )

تصاویر بیشتر

fa فارسی
X