در مطالب قبلی در مورد فرودگاه صبیحه گوکچن با یکدیگر گفتگو کردیم اما اکنون میخواهیم در مورد فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول (Istanbul Atatürk Airport) که سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی آن را با کد IST می‌خواند اصلی‌ترین فرودگاه در استانبول و بزرگ‌ترین فرودگاه در ترکیه بر اساس تعداد مسافر، تعداد مقاصد و تعداد نشست و برخاست هواپیما به شمار می‌رفت.

اگرچه فرودگاه بین المللی آتاتورک تنها فرودگاه استانبول نیست، ولی مرکز اصلی برای ایرلاین‌های ترک بود و همچنین مانند سالن ترانزیتی بین آسیا و اروپا عمل می‌کرد. این فرودگاه خانه‌ی بزرگ‌ترین ایرلاین ترک، هواپیمایی ترکیش (Turkish Airlines) و هواپیمایی اطلس گلوبال (Atlas Global) محسوب می‌شد.

فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول در ۲۴ کیلومتری غرب بزرگ‌ترین میدان استانبول- تکسیم – در قسمت اروپایی این شهر، محله‌ی یشیل کوی (Yeşilköy)، منطقه‌ی باکرکوی (Bakırköy) واقع شده است.در ابتدا فرودگاه بین المللی آتاتورک با نام فرودگاه یشیل کوی (Yeşilköy Airport) خوانده می‌شد و در سال ۱۹۱۲ به عنوان فرودگاهی نظامی افتتاح شد.

فرودگاه آتاتورک

فرودگاه بین المللی غیرنظامی بین سال‌های ۱۹۵۳-۱۹۴۹ توسط کمپانی بین المللی وستینگ هاوس۲ و شرکت مهندسی وایت آی جی۳ ساخته شد. فرودگاه غیرنظامی یشیل کوی به طور رسمی در سال ۱۹۵۳ افتتاح گردید و بعدها در دهه‌ی ۱۹۸۰، نام این فرودگاه به پاس قدردانی از زحمات “مصطفی کمال آتاتورک”، اولین رئیس جمهور و بنیان گذار جمهوری ترکیه، به نام فعلی اش تغییر داده شد.

تا کنون عناوین زیادی به فرودگاه بین المللی آتاتورک داده شده است: (در سال ۲۰۱۵) یازدهمین فرودگاه بزرگ جهان بر اساس تعداد مسافر پروازهای داخلی و خارجی، دهمین فرودگاه بزرگ جهان بر اساس تعداد مسافر پروازهای خارجی، (در سال ۲۰۱۷) پنجمین فرودگاه شلوغ جهان.فرودگاه آتاتورک با جابجایی ۶۸.۲ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۸ میلادی عنوان هجدهمین فرودگاه بزرگ دنیا را از آن خود کرد.در سال 2019 فرودگاه آتاتورک بسته شد و تمام پروازه ای داخلی و خارجی به فرودگاه جدید استانبول انتقال پیدا کرد.

تریلی های در حال انتظار در سه نقطه مشخص در فرودگاه آتاترک، از دستگاه های ۴۴ تنی حمل هواپیما گرفته تا ابزارهای بسیار حساس، در حدود ۴۷ هزار و ۳۰۰ تن تجهیزات را به طور پیوسته بارگیری کردند.طبق محاسبات، این محموله که متشکل از بیش از ۱۰ هزار قطعه بوده است، معادل حجم ۵۰۰۰ تریلی بوده و مسافت طی شده توسط تریلی های حامل این بارها طی ۴۵ ساعت معادل با ۴۰۰ هزار کیلومتر بوده است. مسافتی که برای این اسباب کشی طی شد، معادل ۱۰ دور چرخش دور کل دنیا بود.آخرین پرواز هواپیمای مسافربری از فرودگاه آتاترک نیز به مقصد سنگاپور بود.

دبرباز نیز در مورد موزه اتاتورک هم گفتگو داشتیم جهت مهاجرت به ترکیه هم اکنون با موسسه مهاجرتی ترکیه ویداس در تماس باشید

یک دیدگاه ارسال کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .