مدارس ترکیه

مدارس ترکیه

مدارس ترکیه

مدارس ترکیه – سن تحصیل در ترکیه از ۵ سالگی به ‌طور رسمی آغاز می ‌شود. پیش از آن کودک می ‌تواند به پیش‌دبستانی و مهدکودک های ترکیه برود ولی ۱۲ سال اولیه دوره تحصیلی اجباری است.

سیستم آموزشی در مدارس ترکیه به صورت ۴+۴+۴ می باشد. به طور کلی دانش آموزان باید برای ۱۲ سال آموزش ببینند. در مدارس دولتی ترکیه تحصیل برای هر ۱۲ سال رایگان می باشد اما در مدارس خصوصی ترکیه و مدارس بین المللی ترکیه باید شهریه پرداخت شود. با این حال دولت ترکیه تحصیل رایگان را برای همه قرار داده است و خانواده ها می توانند تحصیلات رایگان یا غیر رایگان را به دلخواه خود انتخاب نمایند.

مدارس ترکیه

انواع مدارس در ترکیه:

1-مدارس دولتی ترکیه

2-مدارس ایرانی و فارسی زبان ترکیه

3-مدارس خصوصی ترکیه

4-مدارس بین المللی ترکیه

مدارس دولتی

ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه چه برای شهروندان ترک و چه اتباع  کشورهای دیگر که در ترکیه موفق به اخذ اقامت ترکیه شده اند به صورت رایگان میباشد.

البته لازم به ذکر است تقسیم بندی دانش آموزان در مدارس بر اساس اجاره نامه و محل سکونت آن ها خواهد بود

آموزش به زبان ترکی انجام می‌شه و برنامه‌ای از پیش مشخص شده داره. کلاس‌های مدارس دولتی معمولا جمعیت زیادی دارند، چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ محصل. برای ثبت نام در مدارس دولتی باید در همان محله، سکونت داشته باشید.

نحوه ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه:

1-  دریافت پرونده تحصیلی و اخرین کارنامه ، مدارک فرزند خود را توسط آموزش و پرورش در ایران تایید و مهر می نماید.

2- ترجمه کلیه مدارک به زبان ترکی و تحویل به آموزش و پرورش کل استان محل اقامت خود به منظور معادل سازی.

نکته : برا ثبت نام در مدارس داشتن کارت اقامت الزامی است.

مدارس ترکیه

مدارس خصوصی

این مدارس در کنار تدریس دروس اصلی و مصوبات آموزش پرورش، استعداد یابی دانش آموزان در اولویت است ، از این رو برگزاری کلاس ها و برنامه های فوق العاده در رشته های متفاوت ورزشی ، هنری ، موسیقی ، زبان های خارجی و غیره در این مدارس جایگاه ویژه ای دارد.

سطح آموزشی و کیفیت آموزش در این مدارس بالاتره و کلاس‌ها کم‌جمعیت‌تر هستند. تقریبا نصف جمعیت کلاس‌های دولتی. در مدارس خصوصی علاوه بر برنامه آموزش تحصیلی همگانی، فوق برنامه‌های هنری، ورزشی و زبان‌های خارجی هم اجرا می‌شه. شهریه این مدرسه‌ها به صورت سالانه از ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار لیر متفاوته.

مدارس بین المللی در ترکیه

بسیاری از موارد مدارس بین المللی در ترکیه شعبه ای از مدارس بین المللی دنیا می باشند که در اکثر مواقع سیستم آموزشی این مدارس بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکایی و اروپایی تنظیم شده است .  زبان تدریس مدارس بین المللی ، انگلیسی ، آلمانی و یا فرانسه بود و زبان ترکی به صورا فوق برنامه ارائه میگردد..

این مدارس شعبه‌هایی از مدارس کشورهایی مانند آلمان، بریتانیا، فرانسه، کانادا و امریکا هستن.

برنامه آموزشی اونها مطابق با برنامه همون کشور‌ است. سطح آموزشی مدارس بین‌المللی با مدارس دیگر ترکیه متفاوته و زبان ترکی زبان دوم آموزش در این مدارسه. امکانات هم در این مدرسه‌ها بیشتره. شهریه این مدرسه‌ها به صورت سالانه محاسبه میشه ولی با توجه به نوع مدرسه متفاوته. شهریه مدارس بین‌المللی از ۱۰.۰۰۰ دلار به بالا است.

نحوه ثبت نام در مدارس خصوصی و بین المللی

ثبت نام در مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه نیز مراحلی مشابه دارد

برای ثبت نام در این مدارس پس از معادل سازی مدارک و تحویل آن به مدرسه مربوطه ، می توانید فرزند خود را ثبت نام نمایید. البته عموما مدارس خصوصی ترکیه دارای آزمون های ورودی نیز می باشند.

مدارس ایرانی ترکیه

مدارس ایرانی در ترکیه

این مدارس در شهر های بزرگ ترکیه مثل استانبول و آنکارا قرار گرفته اند. اگر خانواده هایی که در کشور ترکیه اقامت دارند بخواهند که فرزندشان به زبان فارسی و زیر نظر سیستم آموزش و پرورش ایران به تحصیلات خود ادامه دهند می توانند از این مدرسه ها استفاده نمایید.

لازم به ذکر است که در این مدرسه ها به کودکان به زبان فارسی آموزش داده میشود
به همین دلیل اگر خانواده هایی که در ترکیه اقامت دارند بخواهند که فرزندانشان به زبان فارسی و زیر نظر سیستم آموزش و پرورش ایران به تحصیلات خود ادامه دهند میتوانند در این مدارس ثبت نام کنند.
باید توجه داشته باشید که برای ثبت نام در این مدارس ابتدا لازم است که اقامت کشور ترکیه را اخذ نمائید.

این مدارس از قوانین و سیستم آموزشی داخلی ایران پیروی میکنند.

نحوه ثبت نام در مدارس ایرانی

1-  پس از دریافت پرونده تحصیلی گواهی انتقال ، مدارک باید توسط مدرسه و آموزش و پرورش منطقه در ایران تایید شوند.

2- ترجمه مدارک اجباری نمی باشد و کافی است اوراق تایید شده و مدارک هویتی و اقامتی را به مدرسه تحویل دهید.

برای ثبت نام در مدارس داشتن کارت اقامت الزامی است.

موسسه مهاجرتی ترکیه ویت آس نماینده قانونی خدمات مهاجرتی ترکیه در ایران و ترکیه شما را برای رسیدن به هدفتان (اقامت از طریق تحصیل در ترکیه) همراهی می کنند مهاجرت آسان به ترکیه با  turkey-with-us

برای ادامه مشاهده دیگر پلن های مهاجرت به ترکیه روی لینک کلیک کنید.

برای آشنایی بیشتر و مهاجرت قانونی به ترکیه و اقامت ارزان ترکیه هم اکنون درخواست مشاوره رایگان خود را در سایت ثبت کنید.

هلدینگ ترکیه ویت آس

یک دیدگاه ارسال کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .